دستگاه قطع اتوماتیک گاز

 

تصویر محصول

 

دستگاه قطع اتوماتیک گاز:

سیستم الکترونیکی قطع اتوماتیک گاز حساس به امواج زلزله ساخت گروه صنعتی ایمن زلزله سدید ،سیستمی تخصصی و منحصر به فرد و حاصل سالها تحقیق و تلاش گروهی متخصص در زمینه های زلزله ،مکانیک و الکترونیک می باشد.

باحفظ احترام به سازندگان قطع کن مکانیکی گاز (امریکایی،ترکیه ای و ایرانی) و اقرار به اثر و ارزش کلیه تجهیزات کاهنده خسارات مالی و جانی در زلزله، این سیستم بصورت کاملا تخصصی در زمان زلزله عمل میکند و با توجه به فیلتراسیون سخت افزاری و نرم افزاری موجود در سیستم الکترونیک آن به هیچ وجه به ارتعاشات محیطی غیر از زلزله پاسخ نمیدهد و در صورت عمل کردن سیستم قطعاٌ با امواج زلزله روبرو گردیده است.

اولین بار در آمریکا دستگاه مکانیکی قطع گاز حساس به زلزله در دو دهه گذشته ساخته شد و هم اکنون در غرب امریکا بصورت اجباری تحت استفاده قرار گرفته است. کشور ترکیه با کپی سازی از دستگاه مذکور شروع به تولید آن دستگاه کرد و به کشورهای لرزه خیز من جمله ایران صادرکرد.

در ایران نیز همان دستگاه مکانیکی بصورت متفرقه با همان مکانیزم ساخته شد و در بعضی مکانها مورد مصرف قرارگرفت.

برای اولین بار در جهان دستگاه الکترونیک قطع اتوماتیک گاز حساس به امواج زلزله (امواج اولیه P و همچنین PGAزلزله) توسط متخصصین ایرانی ساخته و مورد ثبت اختراع جهانی قرار گرفت (به شماره 80808 مورخ 92/7/17). ویژگی های دستگاه الکترونیکی قطع گاز قابل قیاس با نوع مکانیکی حتی امریکایی نبوده و از این نظر ضمن یک افتخار بین المللی برای کشور عزیزمان ایران، مورد توجه کشورهای اروپایی حتی امریکا نیز قرار گرفت.

 

تفاوتها:

1- دستگاه مکانیکی قطع گاز (امریکایی) دارای یک گوی در قسمت فوقانی بوده که با هرگونه لرزش و یا ضربه به لوله گاز به قسمت تحتانی سقوط کرده و باعث قطع جریان گاز می شود، لذا هرگونه لرزش ناشی از عبور مرور ماشین آلات سنگین و یا هرگونه ضربه به لوله گاز باعث قطع گاز ساختمان شده و این بزرگترین و خطرناکترین عیب سیستم های مکانیکی قطع گاز در دنیا بوده و در تمام سایتهای مربوطه این خطر گوشزد شده است .

 

دستگاه الکترونیکی قطع گاز حساس به امواج زلزله (ساخت ایران) سیستمی هوشمند و پیشرفته بوده که امواج اولیه زلزله را شناسایی کرده (بدون خطا) و در کسری از ثانیه تحلیل و پردازش شده، سیگنالی به سیستم قطع گاز ارسال و باعث قطع گاز می شود بعلت وجود باطری BACK UP در شرایط قطع برق تا 24 ساعت سیستم فعال باقی می ماند.

در این شرایط با توجه به نرم افزار مربوطه امکان خطا وجود ندارد و لرزشهای محیطی ناشی از عبور و مرور ماشین آلات سنگین و هرگونه لرزش غیر زلزله ای باعث قطع گاز ساختمان نشده و این مزیت برتر دستگاه الکترونیکی نسبت به مکانیکی می باشد (هیچگونه لرزش غیر زلزله حتی تکان مصنوعی و ضربه زدن به لوله گاز باعث قطع گاز نمی شود).

2-  قطع کن مکانیکی دارای قطعاتی فولادی و فلزی می باشد که بعد از مدتی بعلت همجواری با جریان گاز به علت سولفاته، یا اکسید شدن خاصیت جابجائی روان روز اول را نداشته لذا ممکن است در زلزله های واقعی بعلت گیر کردن قطعات، عمل نکند.

دستگاه الکترونیکی قطع گاز هیچگونه قطعه ای که هنگام لرزش نیاز به جابجایی داشته باشد ندارد و بصورت الکتریکی عمل میکند و شروع کار و 5 سال بعد به لحاظ عملکرد هیچگونه تفاوتی ندارد ضمن اینکه مرکز فرمان یک برد الکترونیکی می باشد که هر 5 دقیقه یک بار Reset شده و همیشه آماده دریافت امواج زلزله می باشد، با این اوصاف عملکرد این دستگاه در تمام شرایط زمانی  نزدیک 100% است.

3-دستگاه های مکانیکی با یک نوع حساسیت لرزه ایی ثابت ساخته میشود، در حالیکه سیستم الکترونیکی قابل کالیبراسیون در PGA های مختلف می باشد، یعنی میتوان تنظیم کرد که با 4 ریشتر، 5 ریشتر، 6 ریشتر یا هر بزرگای زلزله مورد دلخواه فعال شده و گاز را قطع کند.

4-  هیچکدام از دستگاه های مکانیکی تائیدیه سازمان نظام مهندسی ساختمان را ندارد در حالیکه سازمان نظام مهندسی ساختمان، صراحتاً نوع الکترونیکی ساخت گروه صنعتی ایمن زلزله سدید را تائید کرده است.

دانلود کاتالوگ

درباره شرکت
شرکت دانش بنیان ایمن زلزله سدید با هدف کاهش تلفات زلزله، کار خود را از سال 1389 شروع نمود. موسس شرکت، دکتر سید محمد سید معصومی متولد 1345 اهواز، تحصیلات دوره متوسطه خود را در اهواز و دکترای خود را در دانشگاه تهران گذراند...

ادامه مطلب

ارتباط با ما
آدرس شرکت

شهرک غرب، بلوار ایران زمین، خیابان چهارم، گذر مرداد، پلاک 1، طبقه همکف

تلفن: 88572236-88097294

پشتیبانی: 88580893-88085211